Půldenní plavba

Návrhy tras půldenní plavby:

1) Výklopník – Petrov – Strážnice (přístaviště a procházka do města nebo ke skanzenu) – Strážnické komory – Výklopník

2) Výklopník – Petrov – Strážnice – Strážnické komory (po prohlídce křížení s Veličkou otočit se na cestu zpět) – dojezd až do přístavu Skalica SR (občerstvení ve Skalici) – Výklopník

 

V areálu půjčovny Pod Výklopníke se můžete občerstvit a posedět i za nepříznivého počasí. Občerstvení je v červnu, červenci a srpnu otevřeno denně. V nabídce je točená kofola, pivo a další nápoje dle aktuální nabídky. Pochutnat si můžete na výborných grilovaných specialitách, jako jsou grilovaná žebra, kýta, klobásy a dokonce i hermelín!


Do přístavu Petrov se dostanete, pokud se od Výklopníku vydáte doleva. Na místo dorazíte po cca 20 minutách plavby. Cestou minete místo, kde do kanálu přitéká říčka Radějovka. Na tomto rozdvojení se dejte doleva. Radějovka je nevhodná pro plavbu (zarostlá lekníny). Po prokomorování naleznete po pravé straně výše zmíněný přístav Petrov. Dalším přístavem, kde lze zastavit, projít se a občerstvit je strážnické přístaviště. Doporučujeme procházku do města, kde se lze občerstvit a projít se po malebném moravském městečku. Pokud se z přístavu však vydáte doleva po mostě přes Baťův kanál, tak dojdete ke skanzenu. Prohlídka trvá cca 1 hodinu. Lístky lze zakoupit v místní prodejně s upomínkovými předměty. Mají zde i široký sortiment rukodělným výrobků typických pro zdejší oblast. Prohlídka skanzenu trvá cca 1 hodinu a je s průvodcem, ale je vhodné si ji na určitou hodinu dopředu objednat. Pokud budete ze Strážnice plout dál ještě cca 10 minut, tak doplujete ke Strážnickým komorám, kde si můžete prohlédnout křížení Baťova kanálu s říčkou Veličkou. Tyto plavební komory jsou většinou otevřeny a volně se jimi proplouvá. Jsou zprovozňovány jen při povodních.

Na návrat je třeba si ponechat dostatek času. Samotné komorování v Petrově trvá asi 15minut. Z provozních důvodů je třeba však počítat s delšími časy. Neplujte po kanále příliš rychle, mohli byste zbytečně vyrušit krásná a milá zvířátka. Když budete pozorní, můžete cestou narazit i na chráněné živočichy, kteří zde nalezli svá útočiště.

Do přístavu Skalica na Slovensku se dostanete, pokud se od Výklopníku vydáte vpravo. Za cca 15 minut plavby se dostanete do jediného Slovenského přístavu. Můžete si zde dát zmrzlinu, smažený řízek s hranolky, alko i nealko nápoje. V současné době je v tomto místě konec Baťova kanálu. Procházka po přístavu je příjemná. Najdete zde ostrůvek, kde se dá posedět v trávě nebo na lavičce, v přístavu se lze kochat scenérií přístavu.